Dwunastoletnia Magda nie pasuje do reszty swojej rodziny. Nie lubi — jak matka — malowania paznokci oraz zapachu lakieru do włosów. Nie interesuje jej — jak ojca — błyszczący samochód i oglądanie telewizji. A już na pewno ma większe ambicje niż jej starszy brat Arnold, który jest tak „zdolny”, że wszystkie jedynki szybko poprawia na dwójki, a czasem nawet dostaje trójki. Pewnego razu Czereśniakowie wygrywają na loterii tyle pieniędzy, że postanawiają kupić stary pałac w Niewiadomicach. Odtąd ich życie całkowicie się zmienia. Podczas gdy mama zajmuje się urządzaniem wnętrz i kupowaniem drogich sprzętów, Magda wraz z mieszkającym po sąsiedzku Wiktorem odkrywa, że pałac jest pełen tajemnic. Czy w Niewiadomicach rzeczywiście zjawił się duch? Jaki sekret skrywają pałacowe piwnice?
Świeżo wyremontowany pałac z zagruzowaną piwnicą, gdzie ukryto coś tajemniczego, duch wedle opowieści miejscowych nawiedzający okolicę oraz dwójka ciekawskich nastolatków, która nie boi się wertowania starych ksiąg oraz stawiania czoła niebezpieczeństwom. I oczywiście wakacje, bo kiedy indziej można swobodnie zabawić się w odkrywcę? Oto niezbędne składniki powieści przygodowej.
Powieść Katarzyny Majgier wciąga od pierwszych stron – nie tylko za sprawą zagadki, lecz także bardzo sympatycznych bohaterów. W Duchu z Niewiadomic czytelnik znajdzie również sporo humoru – choćby znakomity fragment, w których autorka przedstawia rodzinę Czereśniaków. Nieodzowny jest również suspens i choć wiele zagadek zostało rozwikłanych, nie ma wątpliwości, że czeka nas ciąg dalszy. Duch… dobrze wypada na tle innych powieści tego gatunku, wyróżnia się świeżością i swojskością narracji. Mam nadzieję, że takie będą również kolejne części.
Beata Kęczkowska, dziennikarka „Wysokich Obcasów Extra”
Katarzyna Majgier zaczęła pisać książki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. W czwartej — wspólnie z koleżanką — założyła dwuosobowe wydawnictwo. To była świetna zabawa, ale później trzeba było zająć się nauką i pracą… Jednak nadal lubiła książki i już jako dorosła osoba znowu zaczęła je pisać. Jest autorką utworów dla dzieci (Ula i Urwisy, Amelka i Misiek, co ty opowiadasz?), młodzieżowej serii dzienników Ani Szuch (Trzynastka na karku i dalsze tomy) oraz innych książek dla młodszych i starszych czytelników (np. tego pierwszego tomu serii Tajemnice starego pałacu). Lubi też czytać, fotografować i podróżować
Nazywam się Bartek Drejewicz. Mniej więcej w połowie przedszkola zdecydowałem, że chcę ilustrować książki. Trochę to trwało, zanim ukończyłem przedszkole i szkoły, aż wreszcie dostałem
się na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Tam studiowałem ilustrację w pracowni profesora Janusza Stannego. W roku 2000 obroniłem dyplom i oficjalnie zabrałem się do tego, co chciałem robić od dzieciństwa. I bardzo dobrze. Ludzie powinni robić to, co sobie wymarzyli. To bardzo miłe uczucie. Najpierw człowiek poświęca swój czas i starania, żeby zilustrować książkę, podzielić się tak naprawdę tym, co sam zobaczył, poczuł. A później dostaje świeżutką, pachnącą drukiem książkę i wie, że wiele osób, które odwiedzą księgarnię lub bibliotekę, będzie mogło obejrzeć jego rysunki. Może nawet je polubić i uznać, że widzi tę historię podobnie.
Jesteś uczniem klasy czwartej, piątej lub szóstej szkoły podstawowej? Przeczytaj książkę „Tajemnice Starego Pałacu. Duch z Niewiadomic” Katarzyny Majgier i weź udział w naszym konkursie.
1 miejsce:
Dla ucznia:
laptop TOSHIBA i zestaw książek
Dla biblioteki: książki za 5 000 zł
2 wyróżnienia:
Dla wyróżnionych uczniów
tablety Samsung i zestawy książek
Dla bibliotek: książki za 3 000 zł
Patroni medialni:
Instytucje kultury zainteresowane zaproszeniem Katarzyny Majgier na spotkania autorskie prosimy o kontakt mailowy z Agatą Janaszek (a.janaszek@nk.com.pl) lub telefoniczny pod numer 22 643 93 89.